
Voldoen aan de Spreidingswet, zonder opvang in Bernheze
GemeentenieuwsAls gemeente hebben we een verantwoordelijkheid om zorgvuldig om te gaan met de opvang van asielzoekers. Tegelijkertijd hebben we ook een verantwoordelijkheid richting onze inwoners: luisteren naar wat er in onze samenleving leeft.
Uit het representatieve inwonersonderzoek van Citisens uit mei 2025, waaraan 2.025 inwoners van Bernheze deelnamen, blijkt dat 7 op de 10 inwoners negatief staan tegenover de komst van een AZC. Maar liefst 4 op de 10 inwoners staan er zelfs zéér negatief tegenover. Dat is een duidelijk signaal dat wat ons betreft niet genegeerd mag worden.
De Spreidingswet vraagt gemeenten om opvangplekken te realiseren, maar biedt ook ruimte voor samenwerking en het uitwisselen van opvangopgaven tussen gemeenten. Onze taakstelling hoeft dus niet per definitie binnen de eigen gemeentegrenzen te worden ingevuld. Wij willen daarom serieus onderzoeken of Bernheze haar verantwoordelijkheid geheel of gedeeltelijk samen met een andere gemeente kan invullen, wanneer daar mogelijkheden voor zijn. Daarmee voldoen we aan onze verantwoordelijkheid én nemen we de zorgen en wensen van onze inwoners serieus.
Helaas krijgen we daarvoor nog niet de medewerking die we zoeken. We horen regelmatig dat we simpelweg ‘moeten voldoen aan de Spreidingswet’. Maar aan die wettelijke opgave kan op meerdere manieren worden voldaan. Laten we daarom niet alleen kijken naar wat moet, maar ook naar wat mogelijk is. En vooral: laten we onze ogen niet sluiten voor wat een grote meerderheid van de inwoners van Bernheze ons laat weten.
Meer weten? Volg ons op centrumrechts-bernheze.nl of scan de QR-code
Sven van Meeteren, raadslid


























