Genodigden
Genodigden Peter Kriele

Grote belangstelling boek over bevrijding Heeswijk-Dinther

Kunst & Cultuur

HEESWIJK-DINTHER - Een boek over de bevrijding van Heeswijk-Dinther in september 1944. Zaterdag 14 september werd het boek, geschreven door Nico van Doorn, over de oorlog 1940-1945 uitgereikt. Dit vond plaats in de schob, naast de historische boerderij van Meierijsche Museumboerderij. Het boek is samengesteld uit interviews die Nico van Doorn en Henk Bronts hielden bij overlevenden en nakomelingen van hen die de oorlog hebben meegemaakt. Dit naar aanleiding van de herdenking van 70 jaar bevrijding in 2014 in de Meierijsche museumboerderij. 

Daar was toen in samenwerking met de Heemkundekring De Wojstap een tentoonstelling over de oorlog ingericht. Na een oproep in de Weekbladen bood Jan Janssen de Museumboerderij een dagboekje over de oorlog aan. Het was het dagboekje dat zijn schoonmoeder Jo Stokkum -van Zeeland in de oorlog bijhield. Jan Janssen had het boekje geschonken nadat zijn vrouw Annie in 2013 overleden was.

Bij de uitreiking van het boek kwamen ruim 60 genodigden bij elkaar om die presentatie mee te maken. Hans van Sleuwen, voorzitter van de Meierijsche museumboerderij, leidde de bijeenkomst in en vertelde onder andere dat de gemeente voor dit boek subsidie had verstrekt. Daarna kwam wethouder Marius Tielemans aan het woord. Hij sprak zijn bewondering uit voor het mooie gebouw, dat zo snel na de brand tot stand was gekomen. Hij feliciteerde de museumboerderij met de uitgifte van dit boek. Hierna interviewde Nico van Doorn Mien en Ad Potters van Houtum over de bevrijding.

Mien vertelde dat ze, als klein kind, ondanks het verbod van haar ouders, toch naar buiten was gegaan en de parachutisten had zien neerkomen en dat er zelfs één na een onfortuinlijke landing door een Duitse soldaat was neergeschoten. Ook Ad, die toen in de Schoolstraat woonde, had een bommenwerper van de Engelsen, na een vlucht uit Duitsland, zien neer storten.

Hierna besprak Nico enkele stukken uit zijn boek ‘We zitten er midden in’ voor. Hij dankte hierbij nog zijn dochter Veerle, die voor de eindredactie had gezorgd. Het oudste achterkleinkind van Jo van Stokkom- van Zeeland onthulde in het bijzijn van de talrijke aanwezige nazaten van haar, het boek op ludieke wijze.

Als slot bood voorzitter Hans van Sleuwen ieder een Cunera-slokske (een kruidenbitter) van de Museumboerderij aan. Daarna was er een mogelijkheid om het kijk-, lees- en bewaarboek te kopen, waarvoor grote belangstelling bestond boek en ook uitverkocht raakte.

Nabestellingen zijn mogelijk via: info@museumboerderij.nl voor € 20,- excl. verzendkosten.

Kijk voor de lezersactie in de krant van deze week!

Tekst en foto’s: Peter Kriele

Wethouder Tielemans aan het woord
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding